Blog

Przełącz kategorię: W praktyce W teorii Poza matą

„Anatomia Hatha Jogi” H. Davida Coultera

Kiedy po raz pierwszy trzymałam tę książkę w ręce odpakowując ją ze świątecznego papieru wiedziałam, że będzie to bardzo wartościowa pozycja w mojej biblioteczce. Od samego początku służyła mi jako kompendium wiedzy anatomicznej oraz jogicznej. Od kiedy ją dostałam jest u mnie w ciągłym użyciu. Przygotowując kolejne odcinki na kanał „Anatomia jogi w praktyce” zawsze do niej sięgam. Aby dowiedzieć się czegoś nowego, odświeżyć wiedzę, upewnić się, czy to co chcę powiedzieć ma odniesienie w tej książce. Jest to najbardziej wartościowa pozycja opisująca zagadnienia związanie z anatomią jogi w języku polskim. Przez długi czas była niedostępna, ale na szczęście doczekaliśmy się jej wznowienia.

Głównym atutem tej książki jest forma w jakiej została napisana. Wchodząc w zagadnienie dotyczące np. stawu kolanowego na początku rozdziału znajdziemy anatomię opisaną w sposób podstawowy, ale bardzo kompletny. Do tego w nowym wydaniu tej książki znajdziemy bardzo przejrzyste ryciny w kolorze (poprzednie wydanie było czarno-białe). Dzięki takiej konstrukcji książki nie ma potrzeby korzystania dodatkowo z atlasu anatomicznego, aby widzieć dokładnie opisywaną strukturę.

Kolejnym atutem jest przełożenie teoretycznej wiedzy anatomicznej na praktykę. Każde opisywane zagadnienie ma swoje odzwierciedlanie w asanach. Dzięki temu studiując na przykład pozycję Sirsasana dowiesz się nie tylko jak ją technicznie wykonać, ale także poznasz pracę przepony, mięśnie ramion oraz dowiesz się w jaki sposób układ krwionośny reguluje swoją pracę w pozycjach odwróconych. Obcowanie z nią to czysta przyjemność. Odkrywanie pracy w asanach jest jak uczenie się swojego ciała na nowo.

Sposób w jaki książka została napisana bardzo otwiera oczy na zagadnienia związane z anatomią jogi. Czytając ją można dostrzec, że nic w ciele nie działa bez wpływu na inne struktury. Dzięki takiemu podejściu do zagadnienia książkę bardzo dobrze cię czyta…jednak oby Was to nie zwiodło! Książka ta to nie jest wciągająca powieść. Ogrom wiedzy jaki w niej znajdziecie może Was w pierwszym momencie przytłoczyć. Tak już jest z książkami anatomicznymi, że nie tyle się je czyta co studiuje. Poprzez ciągłe wracanie do pewnych zagadnień wiedza się ugruntowuje. Polecam czytać ją nie w całości od rozdziału do rozdziału, ale w momentach kiedy coś nas nurtuje. Wtedy znajdziemy kompletne wytłumaczenie. W przeciwnym razie możecie się zniechęcić, zwłaszcza jeśli dotychczas nie mieliście nic wspólnego z anatomią. Książka jest po prostu bardzo obszernie i dokładnie opisana.

Jeśli po przeczytaniu wszystkich moich refleksji na temat tej książki jeszcze się zastanawiacie, powiem Wam jedno. Warto. Jeśli nie zgłębicie od razu wszystkich zagadnień za jednym razem, nie przejmujcie się. Mi też się to nie udało ;) Dzięki temu ciągle odkrywam w niej coś na nowo. 

 


Zapraszam też na YouTube, gdzie przygotowałam także recenzję tej książki.