Emocje a mięśnie

Czy wiesz, że emocje mogą przyczyniać się do statycznego przeciążenia mięśni? Przeciążenie statyczne mięśnia to stan, w którym mięsień przez dłuższy czas pozostaje w napięciu. Skutkiem tego może być miejscowe niedokrwienie i ból. Dlaczego tak się dzieje? Każdy mięsień ma swoją aktywną fazę skurczu i rozkurczu. Zapewnia to lepszy przepływ krwi i jest to takie „drugie serce”, które pompuje krew przez nasze mięśnie. 


Bacznie obserwuję swoje ciało i niejednokrotnie odczuwałam, jak stres i presja czasu przykurczały mi mięśnie. Miałam wrażenie zamykania się w mięśniowej zbroi albo sztywności poszczególnych partii ciała. Często doprowadzało to też do dłużej utrzymującego się bólu kręgosłupa. Czy leciałam z tym do ortopedy, prosząc o prześwietlenie kręgosłupa? NIGDY! Bo wiem, że nic by na nim nie wyszło. Naświetliłabym niepotrzebnie swoje ciało szkodliwym promieniowaniem i ból wcale by nie minął. 


Jeśli ból pochodzi z tkanek miękkich (tj. mięśnie i ich przyczepy, więzadła, czy powięzi), idealnym rozwiązaniem jest wizyta u fizjoterapeuty lub osteopaty. Niestety, aktualnie mamy takie możliwości bardzo ograniczone. Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Idealnym rozwiązaniem jest mądry i łagodny ruch oraz ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. 


Przez długi czas pracowałam nad dwoma warsztatami online, które poświęcone są pracy z kręgosłupem i oddechem.
To, w jaki sposób oddychamy, ma bezpośrednie przełożenie na naszą postawę oraz nasza postawa wpływa na jakość oddechu.  Przygotowałam warsztaty wypełnione ćwiczeniami, praktyką uważnego oddechu i mądrego zrównoważonego ruchu. 

Moje warsztaty znajdziesz tutaj:

Praca z oddechem

Praca z kręgosłupem