Jak zacząć medytować?

Jak zacząć medytować?

Naturalnym etapem praktykowania jogi jest zainteresowanie medytacją. Jej elementy, jak chociażby ćwiczenia koncentracyjne czy oddechowe, pojawiają się podczas zajęć w studiach. Jeśli jesteś początkująca/początkujący w tym temacie i chcesz go zgłębić, zapraszam Cię do przeczytania tego posta. Znajdziesz tu podstawowe informacje, trzy ćwiczenia na koncentrację oraz rady, jaką pozycję medytacyjną dla siebie wybrać.


Na pewno nie jeden raz w ciągu dnia doświadczasz skupienia — skupiasz swoją uwagę na pisaniu wiadomości, wyszukaniu produktu na półce w sklepie czy czytaniu książki. Jednak jest to tylko powierzchowny stan, łatwo Cię z niego wytrącą dzwonek do drzwi albo śmiech kogoś przechodzącego obok. Medytacja bierze się z koncentracji.

Koncentracja jest głębokim, kontrolowanym procesem, który sprawia, że skupiasz uwagę przez dłuższy czas. W wyniku ćwiczeń nad koncentracją możesz dojść do medytowania, czyli świadomego skupiania się na konkretnym procesie albo punkcie lub też pozwalaniu, by myśli spokojnie biegły, bez zatrzymywania ich. Kierujesz uwagę tam, gdzie tego chcesz.

Aby medytowanie było możliwe, musisz rozpocząć od treningu koncentracji. Poniżej proponuję Ci trzy proste ćwiczenia dobre na początek przygody z medytacją.

3 ĆWICZENIA NA KONCENTRACJĘ

✨ Obserwacja dźwięków

Usiądź w wygodnej pozycji. Uspokój oddech i myśli. Zacznij obserwować dźwięki, którego dochodzą z Twojego ciała, np. oddech. Pobądź z nimi, nazwij je. Następnie przenieś swoją uwagę na dźwięki dobiegają z pomieszczenia, takie jak tykający zegar. W kolejnym etapie zaobserwuj dźwięki dobiegające z zewnątrz, np. dźwięk deszczu albo przejeżdżających aut. Kiedy zakończysz etap trzeci, wróć do drugiego, a potem do pierwszego. Powtarzaj obserwację dźwięków przez ok. 5 minut.

✨ Liczenie oddechów

Jeśli masz w domu sznur mala, możesz wykorzystać go do tego ćwiczenia. Jeśli nie, licz oddechy na palcach. Usiądź w wygodnej pozycji. Zrób głęboki wdech i spokojny, długi wydech. Pełen cykl oddechowy liczy się jako 1 paciorek na sznurze. Tradycyjna liczba paciorków to 108, ale początkowo może być Ci trudno skupić uwagę przez dłuższy czas. Utrzymuj koncentrację przez tyle, ile będzie to możliwe.

✨ Przepływ energii

Usiądź wygodnie. Dłonie odłóż na kolanach, wnętrza skieruj ku górze. Wyobraź sobie trzy punkty na swoim ciele: jeden pomiędzy brwiami i po jednym na wnętrzu Twojej prawej i lewej dłoni. Zaobserwuj energię pojawiającą się w punkcie pomiędzy brwiami, a następnie przenieść uwagę na punkty dłoni. Wyobraź sobie linie przebiegające przez te trzy punkty, łączące je ze sobą, i przepływającą przez nie energię, Staraj się skoncentrować całą swoją uwagę na tym procesie, na tym, co dzieje się tu i teraz.

Mam nadzieję, że te ćwiczenia pomogą Ci rozwijać Twoją koncentrację i w przyszłości rozpocząć medytację. Oprócz samych ćwiczeń ważna jest również pozycja, którą przyjmujesz, gdy medytujesz. Powinna być wygodna. Na co zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek.

Wskazówki te nazywam “punktami kontrolnymi”. Jeśli o nie zadbasz, zdecydowanie łatwiej będzie Ci skupić się na medytacji, zamiast ciągle się wiercić!

Niezależnie od tego, jaką pozycję wybierzesz, siad skrzyżny, klęczny, czy siedzenie na krześle, zadbaj o te punkty w ciele:

Miednica: postaraj się znaleźć i utrzymać miednicę w punkcie, w którym znajduje się ona między przodopochyleniem i tyłopochyleniem.

Guzy kulszowe: wyrównaj obciążenie między prawym i lewym guzem kulszowym (to te kości na pośladkach). Możesz to zrobić lekko kołysząc się na boki. Znajdź punkt, w którym ciężar rozkłada się na oba guzy kulszowe jednakowo. Często jest tak, że drętwieje nam jedna noga, pośladek itp. Spowodowane jest to nierównomiernym rozmieszczeniem ciężaru ciała między prawą i lewą stroną.

Kręgosłup: postaraj się poczuć docisk guzów kulszowych i wciskając je mocniej w ziemię, odepchnij się od nich, wyciągając kręgosłup ku górze. Jeśli wybierasz w trakcie medytacji opcję z podporem pleców, zadbaj o to, żeby się nie opierać odchylając do tyłu. Zaśnięcie gwarantowane! 😛

Głowa: zadbaj o to, aby znajdowała się nad klatką piersiową (a klatka piersiowa nad miednicą). Jeśli masz tendencję do wysuwania głowy w przód, generujesz duże napięcia dla odcinka szyjnego! Cofnij więc nieco brodę w tył, wyobrażając sobie, że chcesz przybliżyć potylice do ściany.

Twarz i szczęka: nie zaciskaj zębów! Możesz zostawić lekko rozchyloną szczękę i żuchwę, jednocześnie zostawiając zamknięte usta. Mięśnie i skórę twarzy rozluźnij tak, aby nie pokazywała emocji.


ZOBACZ MÓJ FILM NA TEMAT POZYCJI W MEDYTACJI


Mam nadzieję, że moje podpowiedzi, filmy oraz ćwiczenia pomogą Ci poznać świat medytacji. Jeśli chcesz, abym poprowadziła Cię w Twoich pierwszych medytacjach, włącz jeden z filmów poniżej.


SPRAWDŹ MEDYTACJE PROWADZONE